گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

علیرضا پناهنده

حسن

پاسدار

1342/06/17

1361/04/27

شلمچه-زید

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

عليرضا اوّل فروردين 1338در آران متولد شد و تا هفت سالگي در تهران ساكن بود و سپس در كاشان سكنی گزيد. سال اول ابتدايي را در محل تولدش و كلاس دوم را در مدرسه كوروش سابق كاشان و كلاس سوم تا پنجم ابتدايي را در مدرسه معارفي به پايان رساند.

دورة راهنمايي را در مدرسه خاوري و دوران دبيرستان را در مدرسه سپهر گذراند. در حين تحصيل در كلاس هاي ديني حضور پيدا مي كرد و پس از دريافت ديپلم به كار قالي بافي مشغول شد. با شروع راهپيمايي ها حضورفعال داشت و پس از پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني(ره) به عضويت سپاه كاشان درآمد. از زمان عضويتش در سپاه تا شهادت پنج بار در جبهه هاي حق عليه باطل شركت كرد.

اولين بار به سقز اعزام و بار دوم به ايرانشهر و سپس در تاريخ 1359/11/1 در جبهه فياضيه و آبادان حضور پيدا كرد. تاريخ 1360/1/27 بود كه به وطن بازگشت. پس از اين مأموريت بود كه براي اعزام نيرو به جبهه ها به پادگان امام حسين(عليه السلام) تهران مأمور شد.

پس از مدتي كه در پادگان امام حسين(عليه السلام) بود براي چهارمين بار به جبهه ها اعزام و مسئوليت پاسگاه زيد را به عهده ايشان گذاشتند، در آن منطقه ماند تا هنگامي كه عمليات رمضان شروع شد و در اين عمليات به فيض شهادت رسيد.

عليرضا آن قدر به سپاه علاقه داشت كه حتي با وجود فاصلة كم منزلشان ( كمتر از پنجاه متر ) در هفته حتي يك بار هم به منزل نمي رفت به طوري كه پدر و مادرش برای ملاقات او به سپاه مراجعه مي نمودند.

از نظر نظم ظاهري زبانزد بود. هميشه لباس هايش تميز و اتو كرده و كفش هايش واكس خورده و مرتب بود. فردي با ادب و با متانت بود و هر كاري به او واگذار مي شد به نحو احسن انجام مي داد و مدتي محافظ امام در قم بود. عليرضا در دفترچه خاطراتش يكايك دوستانش را كه شهيد شده اند نام برده و در نهايت خودش نيز به آنها پيوست.

روحش شاد و راهش مستدام و پر رهرو باد


تعداد بازدید: 4308

فرازي از وصّيت نامه ي شهيد عليرضا پناهنده

از شهيد پناهنده وصيت نامه اي در دست نيست، ولي در يكي از يادداشت هايش نوشته است:

در صورتي كه من شهيد شدم، چهار روز روزه بدهكارم، خمس و زكات پولم را پرداخته ام، از شما مي خواهم به نماز جمعه برويد و صفوف جمعه را پركنيد و در تشييع جنازه شهدا شركت كنيد و جنازه ام را در گلزار شهداي امام زاده محمد هلال بن علي(عليه السلام) در كنار تربت خواهرم مدفون نماييد.

عليرضا پناهنده


 آثار علیرضا پناهنده آثار علیرضا پناهنده آثار علیرضا پناهنده آثار علیرضا پناهنده

 آثار علیرضا پناهنده

 آثار علیرضا پناهنده

 آثار علیرضا پناهنده

 آثار علیرضا پناهنده

 آثار علیرضا پناهنده

 آثار علیرضا پناهنده

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع