گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمد چوپانی یزدلی

محمدآقا

بسیجی

1345/08/01

1362/05/02

پیرانشهر

گلزار شهدای روستای یزدل

محمّد در سال 1345 در روستای یزدل به دنیا آمد. ایشان 6- 5 ساله بود که علاقه داشت برای اذان گفتن به بالای پشت بام برود زیرا در گذشته رسم بود که مردها و بچّه ها، بالای پشت بام و یا یک مکان بلند اذان بگویند. امّا از آن­جایی که سن کمی داشت و همة عبارات اذان را از حفظ نبود با کمک خواهرش این کار را انجام می داد و از خواهر بزرگترش می­خواست که کنار دیوار بایستد و عبارات اذان را یکی یکی برای او بگوید و او هم با صدای بلند آن­ها را تکرار کند.[1]

وی تا سوّم راهنمایی تحصیل نمود. او عضو انجمن اسلامی و نیز پایگاه بسیج شهید قاضی طباطبائی روستا بود.

وی از شروع جنگ تحمیلی، سه مرتبه به مدّت 8 ماه در عملیّات­ها حاضر شد. ایشان در تاریخ 1362/05/2 در عملیّات والفجر 2 شرکت و در سن هفده سالگی به شهادت رسید و جنازة مطهّرش در تاریخ 1373/01/25 در گلزار شهدای یزدل به خاک سپرده شد.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

[1] . زندگان جاوید – نگاهی به زندگی و اندیشة پنجاه و دو شهید یزدل به کوشش میثم رضوانی یزدلی
تعداد بازدید: 3859

وَلاتَحسَبَنَّ­الذينَ قُتِلوا في سَبيلِ­اللهِ اَمواتا بل احياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقون

و نگوييد كساني كه در راه خدا كشته مي­شوند مرده بكه زنده و نزد خدايشان روزي دارند.

من طلبني وجدني و من وجدني عرفني و من عرفني اجبني و من اجبني عشقني و من عشقني عشقته و من عشقته قتله و من قتله فعلي ديته و من علي ديته انا ديته

هر كس طلب كرد مرا مي­يابد و هركس يافت مرا مي­شناسد و هر كس شناخت مرا دوست مي­دارد و هر كس دوست داشت مرا عاشقم مي­شود و هر كس عاشقم شد من نيز عاشق او مي­شوم و هر كس كه من عاشق او شوم او را مي­كشم و هر كس او را كشتم ديه بر او واجب است و هر كسي ديه او بر من واجب شده من ديه او هستم. شهادت يك هديه الهي است براي آن كساني كه لايق هستند«امام خميني»

سپاس و درود خداوندي كه مرا آفريد و در من روحيه­اي پرورش داد كه بتوانم پروريدة او باشم.

سلام و درود و صلوات خدا بر پيغمبر گرامي اسلام كه مكتبي را آورد كه ما بتوانيم در پناهش براي هميشه رستگار و پايدار و جاويد باشيم، سلام و درود و صلوات خدا بر امامان شيعه كه هر كدامشان با شهادتشان چگونه مردن را برايمان به ارمغان گذاشتند، سلام بر مهدي بنيان كن كاخ ظلم و بنيان­ساز ضد ظلم، سلام بر خميني نايب مهدي كه در كالبد جامعه ما روح دميده، سلام بر ارواح شهيدان از كربلا تا كربلاهاي ايران شهيداني كه رفتند و به ميداني رفتن را يادآوريمان گردند همان شهيداني كه با خونشان آنچه را كه مي­بايست رشد كند آبياري كردند. و اميدوارم كه من همانگونه بروم كه شهدا رفتند همان را در آغوش كشم كه شهيدان كشيدند و به ديدار ياري بروم كه شهيدان رفتند، آري شهادت چه سرمايه­اي بزرگ كه تجارت الهي را بيمه كرده است شهادت چه ارث بزرگي اولياء خدا آن را آرزو مي­كنند.

شهادت چه كلمه محترمي كه نمي­توانم توصيفش كنم تا زماني كه آن را بيابم و زماني كه او را يافتم در برابرش خجل خواهم بود كه نتوانستم سيمايش درتوصيف­هايم ترسيم كنم.

پدر و مادر عزيزم انا لله و انا اليه راجعون، اكنون كه اين وصيت­نامه را مي­نويسم شايد و به احتمال زياد نخواهم توانست شما را ديگر ملاقات كنم، چرا كه اين آخرين يادگاري است كه از خود باقي مي­گذارم. پدر و مادرم هر چند كه نتوانستم در مورد شما حق فرزندي را به جا آورم و هر چند كه نتوانستم زحمات شما را جبران كنم ولي اميدوارم كه شما مرا حلال خواهيد كرد. پدر و مادر عزيزم ناراحت نباشيد چرا كه من از خدا بودم و بسوي خدا رفتم من امانتي الهي در نزد شما از طرف خدا بودم كه شما آن را به اهلش برگردانيديد. از اينكه برمن اجازه داديد به جبهه بروم و از آنجا پرواز كنم از شما ممنون و قدردان هستم، تنها خواهش من از شما اين است كه براي من گريه نكنيد و اگر خواستيد گريه كنيد به ياد شهداي گمنام و غريبي گريه كنيد كه از امام حسين درس آزادگي و آزاد مردان را آموختند. درست كه شما فرزند ازدست داديد و عاطفه پدر و مادري به شما اجازه سكوت نمي­دهد ولي قبلا خوشحال باشيد كه خوشحالي شما خوشحال من است و نوميدي دشمن و مشت كوبنده بر دهان منافقين. آري اگر گرد شمع حقيقت گرديدم و شهيد شدم تا شما زنده هستيد يار و ياور حقيقتي باشيد كه اسلامش مي­نامند.

آري سفري است كه بايد رفت و پذيرفت آنچه را كه بايد پذيرفت پس چه بهتر كه اين پذيرش شهادت آن هم در راه خدا باشد چه چيز بهتر از اين كه در حال خدمت به اسلام و در ميدان مبارزه براي بقاي اسلام و پيروزي حق شربت شهادت بنوشيم. برادران و خواهران عزيز شرمنده­ام از اينكه خطاب به شما چيزي بنويسم ولي لازم مي­دانم در چند مورد به شما صحبتي داشته باشم همه مي­دانيد كه ما مسلمانيم و قلب اسلام ولايت فقيه است. امام را تنها نگذاريد كه در اين زمانه هر چه داريم از اسلام است كه توسط او احياء شده است. بدانيد زمان، زمان امتحان است سعي كنيد تا نغمه ­هاي مخالف روحانيت را كه از روي غرض به گوش مي­رسد خفه كنيد مردم عزيز جلسات دعا را به هيچ وجه ترك نكنيد خانواده شهدا را فراموش نكنيد و بدانيد كه مسئله اصلي ما جنگ است و شما بايد آنچه را كه در ساليان دراز آرزو مي­كرديد و دلتان مي­خواست در كربلا بوديد و امام حسين را ياري مي­كرديد در اين زمان عملي كنيد و آنهايي كه بچه ­هايشان مي­خواهند به جبهه بروند بيش از اينكه فرزندش بگويد خودتان فرزندتان را به جبهه بفرستيد در خاتمه از تمام مردم يزدل مي­خواهم كه اگر بدي از من ديده­ايد مرا ببخشيد. ان­شاءالله

اللهم اجعل موتنا قتلا في سبيلك

خدايا مرگ مرا شهادت در راه خودت قرار بده(آمين)

چند سخن با پدر و مادرم:

از پدر و مادرم مي­خواهم اگر من معشوق خود را دريافتم يعني شهادت نصيبم شد در مرگ من اصلا گريه نكنند همچنين خواهرانم و برادرانم و تمامي فاميل­ها از پدر و مادرم مي­خواهم مرا در گلزار شهيدان به خاك بسپارند و از آنها مي­خواهم كه ساعت من را به انجمن اسلامي يزدل بدهند شهادت من را تجملاتي نكنند. اسلام تمامي دوستان و انجمن­ اسلامي را مي­فرستم.

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگه­دار

از عمر ما بكاه و بر عمر ما بيفراي

خدايا رزمندگان ما را پيروزيشان بگردان(آمين)

به اميد رستگاري و پيروزي همه شما محمد چوپاني


گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع