گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمود زارعی یزدلی

علی اکبر

بسیجی

دانش آموز

1343/01/01

روستای یزدل آران وبیدگل

1362/05/05

عراق

گلزار شهدای روستای یزدل

محمود در سال ۱۳۴۳ در روستای یزدل از توابع شهرستان آران و بیدگل به دنیا آمد. تحصیلات را تا دیپلم ادامه داد و همراه با تحصیل در فعّالیّت­های اجتماعی و فرهنگی روستا نقش فعّالی داشت. عضو انجمن اسلامی و پایگاه بسیج بود و مشارکت در فعّالیّت­های فرهنگی و عمرانی در روستای یزدل از شاخصه­های وی بود.

«مهّم­ترین خصوصیّت اخلاقی محمود، صبر و شکیبایی، تحمّل در سختی­ها و خوش اخلاقی بود. رفتاری بسیار خوب و مؤدّبانه با پدر و مادر، خانواده، دوستان و مردم داشت و همین ویژگی­ها او را محبوب کرده بود. در دوران پهلوی اعلامیّه­ های امام خمینی(ره) را پخش می­کرد و این باعث شده بود که عدّه­ای برای جلوگیری از ادامة­ فعّالیّت­هایش به او و خانواده­اش تذکّر دهند امّا او توجّهی به آنان نداشت و با شجاعت کار خود را انجام می­داد. بعد از پیروزی انقلاب و در دورة جنگ به جبهه­ ها اعزام شد و در عملیّات­های متفاوتی شرکت کرد. در یکی از عملیّات­ها از ناحیة­ سینه، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد. بعد از مدّتی که بهبودی نسبی حاصل شد تصمیم گرفت دوباره به جبهه اعزام شود. قبل از رفتن به جبهه به او گفتیم: شما در وضعیّتی نیستی که بتوانی در جبهه حضور پیدا کنی. مدّتی صبر کن و بعد از بهبودی کامل و بهتر شدن زخم­ها برای رفتن به منطقه اقدام کن. امّا ایشان قبول نکرد و دلیل رفتن به جبهه را در آخرین نامة خود چنین نوشت:

«برادر! سخنان شما مرا به فکر فرو برد و برای لحظاتی اندیشیدم و دوستانم را که در برابر چشمانم به شهادت رسیده بودند و یا رزمندگانی که با پای مصنوعی به جبهه آمده و می­جنگیدند؛ می دیدم که یکی یکی از جلوی چشم من عبور می­کنند و مرا صدا می زنند. با خودم گفتم که با این بدن و اندام سالم نمی­توانم پاسخ آن­ها را بدهم. پس از جای خودم حرکت کردم و به سوی جبهه آمدم».[1]

[1]. زندگان جاوید – نگاهی به زندگی و اندیشة پنجاه و دو شهید یزدل به کوشش میثم رضوانی یزدلی
تعداد بازدید: 4052

الذين آمنوا و هاجروا وجاهدوا في سبيل­الله به اموالهم اعظم درجه عندالله و اولئك هم­الفائزون

كساني كه به پروردگارشان ايمان آورده­اند و براي برقراري دين­الله از ديارشان هجرت مي­كنند و براي بقاء و پايداري قرآن با جان و مالشان در راه خدا جهاد مي­كنند بزرگترين درجه و مقام را نزد خداوند كريم دارند.

حال كه چنين است كه آمريكاي جنايتكار به وسيله مزدورش صدام به خاك ما تجاورز كرد. اين وظيفه ماست كه از كشور و انقلابمان محافظت و دفاع كنيم. پس بنابراين وظيفه­اي كه دارم وارد ميدان نبرد مي­شويم تا بلكه توانسته باشم انجام وظيفه كرده باشم و اگر نتوانستم دشمن مرا از پاي درآورد با دادن جان و ناقابل خود به دشمن بفهمانيم كه مرگ را بهتر از زندگي ننگين مي­دانيم و ما هرگز از پاي نخواهيم نشست و تسليم زور نمي­گرديم چون اين مردم تمام رهبران و امامان ما بوده و اين خود يكي از اصول اسلام است انالله و انااليه راجعون ما از خدائيم و به سوي او بازمي­گرديم.

سلام بر مهدي رهايي­بخش محرومان و سلام بر نمايندة مهدي امام خميني رهبر كبير انقلاب و پدر دلسوز بيچارگان من با آگاهي كامل اين راه را كه همان راه حسين است انتخاب نموده­ايم و به نداي هل من ناصر ينصرون حسين كه از حلقوم خميني كبير بيرون آمده لبيك مي­گوئيم تا به اين منافقين كه دشمنان دين اسلام هستند اعلام مي­نمائيم كه خميني براي يك بت­شكن است. من به عنوان يك برادر حقير از شما مردم غيور و شهيد پرور ايران و مردم شهرها و روستاهاي اطراف كه باعث سربلندي اسلام هستيد مي­خواهم كه مبادا اين امام امت اين قلب ملت و اين هديه خدا را تنها بگذاريد مبادا باعث ناراحتي او شويد مبادا با رفتار و كردار خود و از كمبود مصنوعي كه اين ضد انقلاب و آمريكا براي ما ايجاد كرده كه ما از هدف اصلي خود منحرف شويم. اما اي خواهران و برادران عزيز ما هم اكنون در زماني كه به سرمي­بريم كه از هر سو كفار و منافقين براي نابودي اسلام عزيز دست به دست هم داده­اند و از هر گونه خيانتي دريغ نمي­كنند و اين وظيفه سنگين فقط بردوش ماست و اگر خداي نكرده كمي در اين راه غفلت كنيم به اسلام عزيز ضربه­اي وارد خواهد شد. پس دست در دست يكديگر دهيم و با اتحاد و اخوت و پيروي از ولايت فقيه اين را انبياء و امامان بوده ادامه دهيم و اسلام را كمك كنيم و ياري نمائيم بخدا قسم اگر آنان كه اين راه را كه راه الله است براي رضاي او انجام دهند در آخرت روسياه در درگاه ايزد تعالي نخواهند بود خوشا به حال آنان كه زندگي­شان براي خداست مرگشان در راه خداست و جز او را هم ندارند پس همانگونه كه مي­دانيد هر انساني در هر موقعيت هر زمان و مكاني و داراي هر چه آرزويي كه باشد آخر بايد به دياري ديگر برود پس كه خوب قبل از آنكه مرگ سرپاي ما را فرا گيرد كمي فكر كنيم كه از كجا آمده­ايم و براي چه آمده­ايم و به كجا خواهيم رفت پس توشه­اي براي آخرت جمع­آوري كه روسياه نباشيم هر چند ما روسياهيم و قلبمان سروپا سياه است ولي شما به فكر آخرت خود باشيد و نگذاريد شيطان بر شما نفوذ كند و از شر او به خداوند تبارك و تعالي پناه ببريد و تنها به وسيله تشكيل دادن جلسات مذهبي و اسلامي ايمان خود را محكم كنيد تقوا را پيشه كنيد چون كه تقواي اسلامي سدي محكم در مقابل هواهاي نفساني و وسوسه­ هاي شيطان است هميشه به ياد خدا باشيد و از خدا غافل نشويد و با هم ان­شاءالله كه به كمك برادران راه كربلاي حسين را باز كنيم ان­شاءالله در جلسات ختم و غيره از همه مردم بخواهيد كه اگر كسي حقي به گردنم دارد آن را حلال نمايد پدر و مادرم اگر چه شما سالها زحمت كشيده­ايد و درست است كه هر پدر و مادري براي فرزندش آرزو دارد اما از شما مي­خواهم كه بي­تابي نكنيد كه اگر خبر شهادت مرا به شما دادند آيه شريفه انالله و انا اليه راجعون را زمزمه كنيد و خواهرم اگر خدا لياقت شهادت را به ما اعطاء كرد كه در راه او به شهادت برسيم بر سر مزارمن گريه نكنيد چون با گريه شما دشمنان ما شاد مي­شوند در هر وقت خواستيد گريه كنيد به ياد علي­اكبر و علي­اصغر سيدالشهدا حسين گريه كنيد كه در روز عاشورا تشنه او را به شهادت رساندند.

فقط يك توصيه دارم اينكه صبرداشته باشيد پدر و مادر عزيزم برايم دعا كنيد كه شايد خداوند براي دعاي شما از گناهان من بگذرد مادر عزيزم در حق تو پسري نكردم در حاليكه تو حق مادري را براي من كامل كرديد بهر حال خداوند ان­شاءالله به تو پاداش بدهد و برادرانم اگر لياقت شهادت را داشتم و به شهادت رسيدم راه مرا ادامه بدهيد تا بلكه با ريختن خون اسلام گسترش يابد تا اين كه انقلاب جهانگير شود و اين چند مطلب را مي­نويسم كه در صورت نبودنم به آن عمل نمائيد از حضور كليه دوستان و آشنايان كه مرا مي­شناسند عذر مي­خواهم و در صورتي كه در جلسه ختم و يا غيره از همه مردم بخواهيد كه اگر حقي بر گردنم دارند آن را حلال كنند و خيلي خوب است كه از كليه دوستان خصوصا برادران عابديني­ها و زيارتي سعيدي و آقاي داوود دادائي و آقاي دهقان و آهنگريان عذرخواهي كنم چون با اين برادران مدتي بوده­ام و حقي به گردن من دارند و از همه آقايان كه با من همكاري داشته­اند عذرخواهي مي­كنم. پدر عزيزم از همه آقايان كه با آنها رفت و آمد داشته­ام حلاليت بطلبيد و از خواهرانم مي­خواهم كه مرا حلال كنند و تنها چيزي كه مي­خواستم بگويم اين بود كه برادران انجمن اسلامي نبايد هرگز جلسات خود را تعطيل كنند. از همه آنها بخواهيد كه مرا حلال كنند و مقداري نماز و روزه دارم اگر توانستيد آنها را برايم بگيريد و از برادرانم خصوصا حسين مي­خواهم كه حق بسياري در گردن من دارد و چون كه او حق برادر گري را نسبت به من ادا كرده است و من نتوانستم حق برادري را بجا آورم اميدوارم كه مرا ببخشيد و برايم دعا كنيد.

السلام عليكم و رحمت ­الله و بركاته

باميد پيروزي رزمندگان اسلام بر كفر جهان

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگه­دار از عمر ما بكاه بر عمر او بيفزا

جنگ جنگ است و عزت و شرف ما در گرو همين مبارزات است امام خميني

1361/10/25 محمود زارعي


 آثار محمود زارعی یزدلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع