گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمد اقبالی آرانی

علی اکبر

بسیجی

هنرجو

1344/02/01

آران وبیدگل

1361/05/07

پاسگاه زید

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

محمّدا قبالی سال 1344ش در آران متولّد شد و بعد از گذراندن دوران ابتدايى و راهنمايى در آران، به هنرستان صنعتى كاشان رفت. او اخلاقى بسيار نمونه و شايسته در بين دانش ‏آموزان داشت. محمّد علاوه بر عضويّت در انجمن اسلامى هنرستان و قبول مسؤوليّت كتاب‏خانه‏ ى هجرت، عضو فعّال گروه مقاومت بسيج نيز بود. خيلى آرام و كم حرف بود و بيش از حرف زدن، به عمل و فعّاليّت در امور اجتماعى مى‏پرداخت. برخورد خوب، چهره‏ ى دوست داشتنى و زيبا، او را جذّاب‏تر كرده بود.

با اين كه در هنرستان مسؤوليّت كمك رسانى به جبهه را به عهده گرفته بود ولى علاقه ‏ى زيادى داشت تا در صف مقدّم رزمندگان قرار گيرد. در سال آخر تحصيل، مدرسه را ترك كرد و در بسيج ثبت نام نمود و روانه‏ ى پادگان آموزشى گرديد.

با اتمام آموزش نظامى روانه‏ ى ميادين جنگ در جنوب شد و در مرحله‏ ى پنجم عمليّات رمضان، شركت كرد. بالاخره در تاريخ 61/5/7، در حالى كه 25 روز بيش‏تر از حضورش در جبهه‏ ها نگذشته بود، به شهادت رسيد.

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.


تعداد بازدید: 4087

بسم اللّه الرحمن الرحیم

«ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون»

«گمان مبريد كساني كه در راه خدا كشته مي شوند مردگانند بلكه زنده اند و نزد پروردگارشان روزي مي خورند.»

«شهادت فوزي عظيم است»

امام خميني

درود و سلام خدا و پيامبران و ائمه بر امام عصر(عج) و نايب بر حقش امام خميني رهبر كبير انقلاب اسلامي و با درود و سلام خدا و پيامبران و ائمه بر شهيدان در راه خدا.

«اللهم الرزقني توفيق الشهادت في سبيل الله» خدايا توفيق شهادت در راه خودت به ما عطا بفرما. خدايا تو مي داني گناهان زيادي را انجام داده ام و چه نعمت هايي به من عطا فرمودي كه من لياقت آن را نداشتم و من شكر آن نعمت ها را انجام ندادم و از تو طلب مغفرت مي كنم. مي دانيد كه انسان يك راه را در پيش دارد و يك سفر طولاني كه بايد بپيمايد بهتر است كه اين سفر در راه خدا باشد، شهيدان ما راهي را در پيش گرفتند كه هر روز وظيفه و مسئوليت ما را سنگين تر مي كنند، چه سعادتي از آن بالاتر و چه حركتي از آن زيباتر وقتي كه بچه ها لوازم خود را بسته و سلاح را بر دوش مي گيرند و همه همديگر را مي بوسند و از همديگر و از خداي خود طلب مغفرت مي كنند و محل وعده و ديدار خود را در آخرت قرار مي دهند. گويي كه ديگر انتظار برگشتن را ندارند و ديدار معشوق مي روند، مي دانيد وقتي كه عاشق او شدند (خدا) ديگر خود را نمي شناسند و به معشوق خود فكر مي كنند و خود را به آب و آتش مي زنند و تا به آرزوي خود برسند. من آن قدر علاقه به رهبر كبير انقلاب داشتم كه دلم مي خواست ؟؟ كه اگر براي يك مرتبه شده است جمال او را زيارت كنم، اما به علت كثرت گناهان لياقت آن را نداشتم خدا و امام زمان و پيامبران و امت حز ب الله مي داند كه چه زحماتي فراموش نشدني براي اسلام و ملت ما انجام داد. ولي يك خواهش از رهبرم دارم كه آن اين است چگونه پيش خدا و امام زمان بسيار عزيز استاز خدا بخواهد كه گناهان مرا ببخشد. اي امت حزب الله پيرو ولايت فقيه باشيد و كه هستيد، من آن قدر به رهبر علاقه دارم كه حاضرم با خاك كفش او مرا دفن كنند تا از گناهان كاسته شود تا مورد مغفرت قرار گيرم.

خدايا از تو مي خواهم او را تا انقلاب مهديت نگهداري نمايي تا بيش از پيش ما را در جهت اسلام و قرآن راهنمايي كند.

وصيتم به پدر و مادر: سلام عرض مي كنم مي دانم كه زياد شما را اذيت و آزار داده ام و فرزندي شايسته براي شما نبودم و از اين كاري كه در پيش دارم ناراحت نباشيد، چگونه ما توكل بر خدا داريم و به كمك امدادهاي غيبي در جنگ پيش مي رويم، بدان كه ؟؟ من هيچ نيرويي از خودم در برابر صداميان ضددين نمي ديدم، ولي به كمك امدادهاي غيبي و به ياري امام زمان تا عراقي ها چشم شان به بچه هاي ما برخورد مي كرد، حتي با تانك خود فرار را بر قرار ترجيح مي دانند، پدر و مادرم:

من سعادتي را از اين بالاتر نمي دانم يعني جنگيدن با منافقين و كافران ضددين و راه خدا و آن هم در ماه مبارك رمضان در شب قدر، شب شهادت نخستين پيشواي مسلمين و با رمز يا مهدي و براي بازگشايي راه كربلاي حسيني كه سال هاي سال آرزوي پدران ما بوده است بدين جهت بعد از شهادت من يك دعاي توسل و كميل با؟؟ حالي را مي گيريد و اين توفيق را به درگاه خداوند شكرگزاري نماييد. پدر و مادرم پس بدان كه سعادت بزرگي را خدا به شما عطا نموده، كشته شدن در راه دين و ميهن بازگشايي راه كربلاي حسيني، فقط يك خواسته از شما دارم و آن هم اين است، رهنمود امام را رهنماي خود قرار داده و به فرامين او گوش فرا دهيد كه سخنان او الهام گرفته از قرآن و اسلام و دستورات امام زمان(عج) مي باشد. و ديگر اين كه هميشه اين دعا را كنيد «اللهم تقبل مني هذاه شهيد» «خدايا بپذير اين شهيد را»، دعا كنيد رهنمود كه مورد قبول او قرار گرفته و در راه او باشد. اما اين را بدان كه هدف من از جبهه رفتن دفاع از اسلام و كيان اسلامي و فقط احكام اسلام و قرآن مي باشد و گوش دادن به فرمان امام خميني يعني همان فرمان امام عصر(عج) مي باشد ولي اگر بر اين راه كشته شدم افتخار مي كنم. ديگر اين كه اگر شما را به عنوان كسي كه فرزند خود را در راه اسلام و خدا داده است بنگرند، شما هم به شهيد كربلا قاسم و علي اكبر حسين(ع) بنگريد و به پدر و مادر شهيدان گمنام و شهيدان در محراب بنگر و آن را به عنوان كاري ساده بپندار.

وصيتم به برادرانم: برادرانم اميدوارم كه مرا حلال كنيد و مرا ببخشيد و به دوستان و آشنايان بگوييد مرا حلال كنند و از امت حزب الله تقاضاي مغفرت نماييد، و آموزگاران مرا ببخشيد و ديگر اين كه از شما تقاضا مي كنماز طف من از كليه آموزگاران قدر آن ها را در طول تحصيل ندانسته ام تقاضاي عفو و مغفرت نماييد و آموزگاران مرا ببخشند كه من آن ها را اذيت كردم و وظيفه دانش آموز نسبت به معلم را انجام ندادم و اميدوارم كه وقتي سلاحم افتاد برادران آن را به دوش گرفته و براي بازگشايي قدس خود را آماده كنند، و راه مان را ادامه دهند و اگر در اين راه به شهادت رسيدم ناراحت نباشيد و فقط دعا كنيد كه خدا اين كشته را قبول كند و به تقوي – درستي و به نماز و روزه و جهاد بيشتر از پيش اهميت دهيد و ديگر اين كه به ولايت بعد از غياب امام عصر يعني اطاعت از فرماندهي امام خميني بيشتر تكيه كنند و اميدوارم كه از سربازان واقعي امام زمان باشيد.

وصيتم به خواهرانم: اميدوارم كه مرا ببخشيد و مرا حلال كنيد از ناراحتي هايي كه به آن ها دادم و آن ها را بيش از وظيفه خود به زحمت انداختم يك سفارش دارم كه همه شهيدان آرزوي آن را دارند رعايت كردن حجاب و ديگران را به حجاب وادار كردن طبق دستورات اسلام وقتي كه شهيد شدم گريه و زاري مكنيد و توكل بر خدا كنيد و صبر و بردباري را پيشه كنند كه خدا با صابران است.

وقتي كه مردم شما را به عنوان خواهر شهيد مي خوانند مي نگرند تو هم به شهيد كربلاي حسين(ع) و خواهر او كه چگونه رسالت زينب گونه خود را انجام داد تا اين كه بتواني حداقل مقداري از آن رسالت را انجام دهيد تا مورد رضايت خدا قرار گيريد و ديگر اين كه فرزندان خود را به خوبي تربيت كنيد. تا اين كه بعد از ما بتوانند در ركاب امام عصر(عج) بجنگند و از سربازان واقعي او باشند و ديگر اين كه عاشق امام زمان باشيد و به آخرت بيشتر از دنيا فكر كنيد كه دنيا از بين رفتني و آخرت ابدي است.

وصيت به مسئولين: وظيفه خطير خود را بشناسند و به خوبي طبق موازين اسلام و قرآن و فرامين امام خميني انجام دهند و سعي كنند كه مخلصانه و براي خاطر رضاي خدا و امام عصر باشد. من معتقدم كه مسئولين تاكنون وظيفه خود را به خوبي انجام داده اند ولي اين سخن به عنوان تذكر و يادآوري بود. «والسلام علي من التبع الهدي»

«امام را دعا كنيد»

«بيشتر از پيش عاشق مهدي شويد تا اين كه ظهور كند»

«در دعاها ظهور مهدي را از خدا بخواهيد»

«خدا را خود را براي سربازي امام زمان آماده كنيد»

(لازم به تذكر استكه شهادت نامه را به علت فراموش در پايان مي نويسم)

الحمدالله رب العالمين، اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريك له و اشهد ان محمدا؟؟ عبده و رسوله ؟؟ اللهم صلي علي محمد و آل محمد.

خدا را ستايش و شكر مي كنم آن كه پروردگار جهانيان است و شهادت مي دهم يگانگي خداوند متعال كه نيست خدايي جز الله و شهادت مي دهم كه محمد رسول الله و خاتم النبين است و درود و سلام خدا بر محمد و آل محمد باد.

پدر و مادر در حدود 6 ماه نماز قضايي برايم انجام مي دهيد و نيز هم در يک ماه فقط 12 روز روه گرفته ام و بقيه روزه هايم را انجام مي دهيد كه 18 روز مي باشد.

و ديگر 200 تومان نذر دارم كه موفق به انجام آن نشدم و آن را در هر راهي كه مي خواهيد بدهيد فقط راهي باشد كه مورد لزوم اسلام باشد بپردازيد.

والسلام

محمد اقبالي آراني

قسمت ديگري از وصيت نامه برادر شهيد محمد اقبالي

اما يك وصيت نسبت به پدر و مادرم و به طور كلي خانواده خواهر و برادر و امت قهرمان پرور اين است كه سعي كنند قرآن را بخوانند وبفهمند و راه و روش تفهيم آن را از روحانيون فهميدن و فهماندن قرآن است بلكه وظيفة هر شخص مسلمان است. اي؟؟ خانوادة عزيز پدر و مادر مهربان و خواهران و برادران گرامي اميدوارم كه قبل از فرا رسيدن مرگ و دنياي اخروي قرآن و احكام او را آموخته و مثل من خود را به بي توجه ي نسبت به آن نگه ؟؟داشته باشيم كه در غير اين صورت پيش خدا روسياه خواهيم بود. دوم اين كه نماز را به وقت و با جماعت و با قلبي پاك بخوانيد كه اعمال انسان را در آخرت در مرحلة اول روي نماز حساب مي كنند كه اگر نمازها درست نباشد همان راهي را پيموده ايم كه كافران طي كرده اند اما با مارك ظاهري جالب و مسلمان نما در صورتي كه نخستين اركان حكم الهي را انجام نداده ايم.

وصيت به برادران بسيج:

از روحيه اي كه برادران بسيج به من داده اند متشكرم و در قبال زحماتي كه براي آموزش من انجام داده اند اگر به وظيفه خود به خوبي عمل نكردم - آن طوري كه رضايت آن ها و دين و قرآن دارد – نيز مرا ببخشيد و حلالم كنيد و توصيه اي ديگر به آن ها دارم و آن اينست كه جز به خدا به چيزي ديگر فكر نكنند و نماز را حتماً به طور احسن و مفصل به جا آورند بدانند كه شهيد شدن راه خدا همان لقاءالله (ديدار با خداست) ولي من آن چه از نماز نتيجه گرفته ام اين است كه علاوه بر لقاءالله نماز موقع صحبت با خداوند و معبود انسان مي باشد كه او را به بزرگي ياد كردن و اعلام بي نياز بودن او و نيازمند بودن انسان نسبت به او مي باشد كه همين نمازها افراد را عاشق شهادت در راه خدا مي كند ديگر وصيتم به پدر و مادر، خواهران و برادران و برادران بسيج كه اخلاق اسلامي را رعايت كنند اگرچه خودم با آن ها با اخلاق اسلامي رفتار نمي كردم و اين خصلت پيامبرگونه و امام گونه را حفظ كنند اميدوارم كه مرا حلال كنند و از اين نظر مرا ببخشند و بدانند آن كس كه از اخلاق اسلامي خوبي برخوردار است نشانة ايمان او است كه به طور كلي وجود ايمان در ساية اخلاق اسلامي است و سعي كنند كه اين خصلت را از خدا بخواهند تا در پيشگاه او روسفيد باشيد.

پدر و مادرم آخرين سفارشم اين است لباس سياه به تن نكنيد و جلسات ختم را زياد نگيريد يا اگر گرفتيد خيلي مختصر و ساده و خرج آن را به جبهه يا جنگ زده ها بدهيد در شهادت من گريه نكنيد كه موجب شادي دشمن مي شود و كم تر روي شهادت فرزندتان فكر كنيد يا صحبت كنيد بلكه روي شهادت حسين و ياران باوفاي او و به شهادت ياران باوفاي امام و روحانيون عالم و رباني . اي پدر و مادر به روحانيت آن قدر اهميت دهيد كه به حفظ اسلام و قرآن و سنت پيامبر اهميت مي دهيد چون آن ها بودند كه به بچه هاي ما آموزش قرآن و اسلام دادند و عاشق خدا و شهادت كردند و آن ها را طوري تربيت كردند كه از فيض ابدي و سعادت اخروي به خوبي برخوردار شدند خدا نگهدار و ياورشان باشد و حتماً از سربازان واقعي امام زمان مي باشند.

والسلام

خدا يار و نگهدار امام

«آن ها كه شهيد شدند به خدمت خودشان و رسالت خودشان و به اجر خدمت خودشان رسيدند و اميد است كه ما هم يا پيروز شويم يا در راه اسلام شهيد شويم...»

امام خميني

«ملتي كه شهادت را مي خواهند او را از چه مي ترسانند؟ او را از مردن مي ترسانند؟ اين ها شهادت را شرف خودشان مي دانند. آن ها ما را از مردن مي ترسانند مردن براي آن ها ترس دارد كه به ماوراءالطبيعه قائل نيستند...»

امام خميني


 آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی آثار محمد اقبالی آرانی

 آثار محمد اقبالی آرانی

 آثار محمد اقبالی آرانی

 آثار محمد اقبالی آرانی

 آثار محمد اقبالی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع