گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

بیت المقدس 7

تاریخ عملیات از 1367/03/23 تا 1367/03/25

بامداد ۲۳ خرداد ۱۳۶۷ در آخرین روزهای جنگ، عملیات بیت المقدس هفت با رمز یا اباعبدالله الحسین و توسط نیروهای سپاه آغاز شد.

پس از تقویت دوباره ارتش عراق توسط حامیان غربی صدام حسین و هزینه هایی که کشورهای عربی خلیج فارس، صرف حمایت از رژیم عراق در رویارویی با ایران می کردند، قوای مسلح این کشور دست به تهاجماتی قابل توجه در محورهای جنوبی جنگ زدند. در حالی که ایران آماده می شد تا قطعنامه۵۹۸ سازمان ملل را به عنوان معاهده ای برای پایان جنگ ۹۲ ماهه تحمیلی بپذیرد، نیروهای دشمن با پیشروی در خطوط ایران و حتی اشغال برخی مناطق، وضعیت فوق العاده ای را به وجود آوردند. برای همین باید امتیازاتی را که رژیم عراق قصد داشت با قبول حالت نه صلح، نه جنگ از ایران بگیرد، پس گرفته می شد. بنابر این سیاست و این تاکتیک بود که عملیات بیت المقدس ۷ یک عملیات ویژه در نوع خود بود به منظور پس زدن دشمن از این سوی خطوط بین المللی در منطقه عمومی شلمچه خرمشهر کلید خورد. عملیات در اوج گرما توسط نیروهای لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) و لشکرهای دیگر سپاه انجام شد.

پیش بینی های سپاه درست از آب در نیامد. احتمال می رفت نقشه عملیات لو رفته باشد. چرا که در گرماگرم نبرد عراق تاکتیکش را عوض کرد و جلوی دو لشکر کربلا (نیروهای شمال) و نجف (نیروهای اصفهان) را گرفت و اجازه داد تا گردان کمیل از لشکر ۲۷ حضرت رسول(ص) که در میانه حرکت می کرد تا خیابانهای بصره جلو بیاید بعد عقبه را با هواپیما، بالگرد، توپ و خمپاره بست. تلفات در هر دو طرف جنگ سنگین بود. نیروهای ایران برای اینکه دشمن تصور کند تعدادشان زیاد است، دائم از نقطه ای به نقطه دیگر کوچ می کردند. دستور به عقب نشینی آمد.

درآن گرمای ۵۰ درجه، برخی گردانها در تله گیر افتادند. بسیاری از نیروهای ایران به خاطر نرسیدن آب به خط مقدم از تشنگی و گرمازدگی شهید شدند و عده ای دیگر تا آخرین تیر تفنگشان جنگیدند و یا اسیر شدند. به همین علت است که نام عملیات بیت المقدس هفت را عملیات عطش هم می گویند.

خلاصه گزارش عملیات :

نام عمليات: بيت المقدس 7

زمان اجرا: 23/3/1367

تلفات دشمن (كشته، زخمي و اسير) : 20400

رمز عمليات: يا ابا عبدالله الحسين(ع)

مكان اجرا: منطقه عمومي شلمچه در شمال شرقي خرمشهر - محور جنوبي جنگ

ارگان هاي عمل كننده: نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

اهداف عمليات: پس زدن دشمن از خاك ايران و مقابله با ترفند تجاوزات دوباره ارتش عراق

تعداد بازدید: 2101

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع