گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

حسن علی جعفری نوش آبادی

غلام رضا

سرباز سپاه

1347/03/01

1365/12/28

شلمچه

گلزار شهدای امام زاده محمّد (ع) نوش آباد

حسن­علی جعفری در تاریخ 1347/3/1 در خانواده ای مذهبی واقع در منطقه شهید مطهری نوش آباد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در نوش آباد گذراند و بخشی از دروس باقی مانده از راهنمایی را در جبهه به پایان رسانید.

در سال 1362 علی رغم سنّ کم (15 سال) تصمیم گرفت از تعلّقات دنیایی دل بکند و به جبهه های نبرد حق علیه باطل برود. بسیجی پانزده ساله ای که از شجاعت و ورزیدگی خاصّی برخوردار بود. در عملیات­های مختلف هم­چون کربلای 4 و 5 بعنوان تیربارچی و تک تیرانداز شرکت نمود و در عملیات کربلای 4 در منطقه شلمچه با تیرِگرینف از ناحیه پا زخمی و جانباز شد و به ناچار به نوش آباد بازگشت و در راه رفتن به سختی راه می رفت؛ امّا به مجرد این­که با خبر شد کربلای5 در راه است آرام و قرار نداشت و با توجه به جان­باز بودن با هر کیفیت ممکن خود را به عملیات رساند و مشیت الهی بر این قرار گرفت که در 29 اسفند 1365 در سن هجده سالگی و در آستانه شبِ عید 1366شمسی، عیدی خود را گرفت و با تیری که برقلبش نشست به یاران شهیدش پیوست. روحش شاد و یادش گرامی.


تعداد بازدید: 3980

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام آن که از سوی او آمده ایم و عاقبت به پیشگاه مقدسش باز خواهیم گشت و با سلام به ساحت مقدس امام زمان(عج) و با درود به پیرجماران، امید محرومان جهان، نورچشم رزمندگان امام خمینی و با سلام به امید امت و امام آیت الله منتظری و با درود و سلام خدمت ملت شهیدپرور همیشه در صحنه ایران چند جمله ای به عنوان وصیت نامه بیان می کنم.

ابتدا چند کلامی به معشوقم خداوند تبارک و تعالی

خدایا، معبودا، بزرگوارا، ای که هیچ قدرتی در برابرت قابل قیاس نیست. ای تو که دریای کرامت و لطفت ساحل ندارد و ای تو که هیچ بنده توبه کننده از اعمال زشت را از درگاه خود نمی رانی. بارها معصیت کردم ولی باز تو مرا پذیرفتی. ولی ای رحمان و رحیم برای آخرین بار به سوی تو رو کرده و از اعمال بدم طلب بخشش می کنم و امید تو و یاری تو پس از عمری عصیان سعی بر ترک گناه می کنم و از تو یاری می طلبم که مرا از وساوس شیطان حفظ کرده و موفقم بداری. از این لحظه می خواهم راه پیشوایم علی ابن ابی طالب را پیشه کنم و راه سرورم حسین ابن علی(ع) را شروع کرده و در برابر تمام یزیدیان ایستاده و تا آخرین لحظه عمر و تا آخرین قطره خون در این راه مبارزه نمایم. پس ای قادر باری تعالی مرا در این راه کمک کن که بدون یاری تو هیچ و پوچم.

اما چند سخنی با امام بزرگوارم:

ای امام عزیز درود خدا و پیامبران خدا و بندگان خاصش بر تو باد که اگر تو نبودی معلوم نبود جوانان ما در چه راهی بودند معلوم نبود بر سر اسلام عزیز چه آمده بود و با قرآن پرفرازمان چه کرده بودند. ای امام بزرگوار از این لحظه که سخنانم روی کاغذ نوشته می شود و روی نوار ضبط می شود با خدای خود پیمان می بندم که تا آن لحظه که جان در تنم باشد و توان انجام دادن کوچک ترین کاری را داشته باشم دست از اسلام و امام برنمی دارم و تا آخرین قطره خونم در راه اسلام مبارزه کرده و خدماتی که در دستم باشد را انجام می دهم هرچند قابل نیستم ولی از خداوند تبارک و تعالی سعادت و لیاقت آن را خواهانم.

کلامی با مردم همیشه در صحنه:

ای مردم دلیر، ای مردم رزمنده، ای مردم ایثارگر و شهیدپرور و همیشه در صحنه، سلام، سلامی به گرمی خون شهیدان به شما باد. امیدوارم که سلام بنده حقیر را پذیرا باشید و از کارهای روزانه و فعالیت های بی پایان تان خسته نباشید. خداوند به شما قوت عطا کند بنده هرچند لایق هم کلامی با شما نیستم ولی چند سخن به عنوان تذکر و یادآوری بیان می کنم: ای مردم شجاع خود می دانید که قبل از جنگ و قبل از انقلاب اکثر شما تأسف می خوردید که چرا در زمان سرور آزادگان اباعبدالله الحسین نبودید تا او را یاری کنید و به ندای هل من ناصر ینصرنی او لبیک گویید ولی خوشبختانه در زمانی نه چندان دور حاجت تان برآورده شد و مبارزه با یزیدیان آغاز شد پس بدون هیچ شک و تردیدی امام زمان تان را یاری کرده که راه او به جز راه حسین ابن علی نیست پس اگر امام تان را تنها گذاشتید درست مثل این است که در زمان امام حسین(ع) کار کوفیان را کرده اید که راه او به جز راه حسین ابن علی نیست. پس اگر امام تان را تنها گذاشتید درست مثل این است که در زمان امام حسین(ع) کار کوفیان را کرده اید و بدانید که تمام سخنان امام نشأت گرفته از سخنان پیامبران و اولیاءالله است و سخن پیامبران همان سخن خداوند است. بنابراین اگر به سخنان امام تان گوش داده و عمل نمایید جای هیچ نگرانی نیست که امام خود حلَال همه مشکلات است و در آخر عرض می کنم که از این خط بازی و این شخصیت و آن شخصیت دست بردارید هرکه امام با او بود و او با امام شما هم با او باشید و بدانید که اگر خطری شما را تهدید کرد قبل از همه امام خود، وی را خوانده و در برابر چند تن از شخصیت های کشوری او را نصیحت کرده سپس به او اخطار می دهد که اگر عوض نشوی تو را به دستور اسلام زندانی می کنم پس خود دانید و خدای خود در آخر بگویم اگر کوتاهی کنید اولاً ضربه غیرقابل جبران خواهید خورد. ثانیاً خون شهدا را پایمال کرده اید.

سخنی با دوستان و خویشان:

ای دوستان عزیز هرچند که من لیاقت دوستی نداشتم و هرچند که حق دوستی را نسبت به همگی ادا نکردم ولی محبت و لطف شما بود که توانستم چند صباحی با شما باشم بالاخره ای دوستانم از شما می خواهم که از یاری امام کوتاهی ننمایید و تمام هدف تان خدمت به اسلام و خلق الله باشد و سخنان تان اگرچه باعث ناراحتی افرادی شود به جز سخن حق نباشد و در زمان جنگ جبهه را خالی نگذارید از نیکی به والدین خود کوتاهی نکنید و هرچند گاه اگر فرصتی برای تان پیش آمد بر سر قبرم آمده و روحم را شاد کنید و اگر به قبرم دسترسی نداشتید حتماً هر هفته به گلزار شهدا بروید که باعث می شود روحی دوباره بگیرید و دل تان نرم تر از قبل گردد ضمناً از همگی طلب بخشش دارم و التماس دعا. ای خویشان عزیز در مرگ من ناراحت نباشید که خود دانسته و آگاه راه خود را یافتم و تا آن حدی که برای تان امکان دارد برایم گریه نکنید و اگر گریه کردید در انظار نباشد و خواهشاً بعد از شهادتم هیچ کس برایم لباس مشکی و سیاه نبوشد زیرا من به آرزوی دیرینه خود رسیده ام و در این راه کامیاب گشتم پس فراموش نشود. مسئله دیگر این که علاوه بر سخنان گذشته تمام کارهای خود که می خواهید انجام دهید خداوند را ناظر اعمال خود ببینید در آخر اگر کوتاهی از بنده دیدید به بزرگی خود ببخشید.

در آخر سخنی با فریب خوردگان:

ای کسانی که فریب خورده و کارهایی برخلاف دستورات اسلام انجام می دهید بدانید تمامی خوشی و لذات دنیوی لحظاتی بیش نیست و به زودی مرگ بر شما غلبه خواهد کرد و از کرده خود پشیمان خواهید شد و آن لحظه دیگر فایده ای ندارد پس تا دیر نشده بازگردید و بدانید که خدا شما را می پذیرد. خداوند خطاب به شما می گوید: لو علم المدبرین هی کیف انتظار بهم و شوقی الی توبتهم لماتوا شوقا الی و لتفرفت اوصالهم. اگر کسانی که به من پشت کرده اند اگر بدانند چگونه انتظار آنان را دارم و به بازگشت آنان مشتاقم هر آینه از شوق آمدن به سوی من می میرند و بند از بندشان جدا می شود. پس ای مخاطبان ننگ تان باد گر این سخن را بشنوید و به راه خود ادامه دهید و به راه راست بازنگردید، دیگر عرضی ندارم و از تمامی خویشان، دوستان و همسایگان طلب بخشش می نمایم.

خدایا دوستانم یکی پس از دیگری به تو پیوستند. من هنوز در این دنیای فانی به گناهکاری مشغولم. خدایا دیگر تحمل دیدن قبر دوستانم را ندارم. خدایا دیگر تحمل سیاه پوش کردن خانه ها و مسجدها را ندارم. خدایا، دیگر تحمل دیدن بچه های خردسال را بر روی قبر پدرشان ندارم. خدایا، خدایا چه بگویم و دلم را به چه خوش کنم به گناهان خودم یا به خیر این دنیای بی وفا. آه خدا، عهدهای قبلم را برای سال آینده تجدید می نمایم که ای خدا اگر قرار شد حتی قطره ای از خونم ریخته شود خدا، فقط و فقط برای رضای تو باشد و در راه تو ریخته شود. خدایا اگر قرار است مرا از این دنیا ببری مرگ مرا شهادت در راه قرار بده و اگر درد و مصیبتی به من دادی صبر آن را نیز به من عطا فرما. خدایا سال 66 را برای خود سال خودسازی و مبارزه با نفس قرار داده و به احترام چهارده معصوم، چهارده عهد می بندم که در سال 66 به اجرا درآورم و در عمل و اجرای آن از تو کمک می خواهم.

پس ای مخاطبان ننگتان باد اگر این سخن را بشنوید و به راه خود ادامه دهید و به راه راست باز نگردید.

دیگر عرضی ندارم و از تمامی خویشان، دوستان و همسایگانم طلب بخشش می­نمایم.

والسلام علیکم و رحمه­الله و برکاته

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین

خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی تو را به جان مهدی خمینی را نگهدار. آمین

مورخ: 1365/6/15هجری شمسی برابر با اول محرم

سلام مرا به امام و خانوادۀ شهداء برسانید. حسنعلی جعفری


*نامه ای از شهید عزیز حسنعلی جعفری*

به نام خدا - به نام خدایی که به انسان جان داده - به گل لطافت به شبنم ظرافت و به کوه صلابت به آسمان عظمت و به نام خدایی که محبت در جانها جای داده است.

خدایا - الها - معشوقا بعد از چندین طلوع و غروب خورشید و ماه باز نور و کرامت و لطف تو روزنه ای در قلب سیاه و آلوده ام گشود و مرا بسوی تو پرواز نمود و زبانم به سخن گشوده شد.

آری خدا باز برای خالی کردن دردهای دلم قلم برداشته و کاغذ را سیاه می نمایم تا شاید گفتگوی با تو، سیاهی قلبم را بر روی کاغذ پیاده کنم و دردهایی که شاید بعلت فراموشی چند صباحی دیگر فراموش نمایم آثار آن را روی کاغذ داشته باشم.

ای خدا چه بگویم که تا ناگفته به آن دانایی. بالاخره خداوندا سال ۶۵ هم ساعاتی بیش نمانده هرچند در این سال بجز عصیان و معصیت تو را نکردیم هرچند در این سال پربرکت پیروزی های بزرگی بدست این اسلام و مسلمین آمد ولی پروردگار در این سال دوستان زیادی از دست دادم که هر کدام داغ سنگینی بر روی دل ما نهادند.

خدا دیگر چهره های نورانی محمد و نعمت الله منصوری را نخواهم دید، دیگر با برادر علیرضا صادقی هم کلام نخواهم شد دیگر نامه ای از سوی برادر مهدی ملکی و اکبر مکاری بدستم نخواهد رسید دیگر سمیه بابایی نخواهد داشت که او را نوازش کند و مهر و محبت پدری را به او بنمایاند، دیگر با محمد منصوری و اکبر مکاری به گلزار نخواهیم رفت دیگر رضا عباس زاده و حسین سبیلی را در صفوف نماز جماعت نخواهم دید، دیگر اصغر طاهری را زیارت نخواهم کرد دیگر با عباس روشنی شوخی نخواهم کرد،

و خدا چرا همه رفتند و من ماندم، خدا این جمله نه به باب ناشکری و کفر گفتن باشد،

خدا بر بی لیاقتی خود تأسف می خورم که دوستانم یکی پس از دیگری به تو پیوستند من هنوز در این دنیای فانی به گناه و معصیت مشغولم.

خدا دیگر تحمل دیدن قبر دوستانم را ندارم، خدایا دیگر تحمل سیاه پوش کردن مادران را ندارم.

خدا دیگر تحمل دیدن بچه های خردسال را بر روی قبرهای پدرانشان را ندارم.

خدا خدا خدا خدا چه بگویم دلم زا به چه چیز خوش کنم به گناهان خودم یا به خیر این دنیای بی وفا.

آه خدا عهدهای قبلم را برای سال آینده تجدید می نمایم که ای خدا اگر قرار شد که حتی قطره ای از خونم ریخته شود خدا فقط و فقط برای رضای تو باشد و در راه تو ریخته شود.

خدایا اگر قرار است مرا از این دنیا ببری مرگ مرا شهادت در راه خودت قرار بده و اگر درد و مصیبتی به من دادی صبر آن را نیز به من عطا بفرما.

خدایا سال ۶۶ را برای خود سال خودسازی و مبارزه با نفس قرار داده و به احترام ۱۴ معصوم ۱۴ عهد می بندم که در سال ۶۶ به اجرا درآورم و در عمل و اجرای آن از تو کمک می خواهم.

ساعت ۷:۳۵ شب تاریخ ۶۵/۱۲/۲۸ حسنعلی جعفری

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

 آثار حسن علی جعفری نوش آبادی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع