گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

سیدمحمد یاجدی آرانی

سیدعباس آقا

بسیجی

محصّل

1340/03/01

شهر آران وبیدگل

1361/04/23

پاسگاه زید

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

سید محمد جدی در آذر ماه 1340 در یک خانواده مذهبی در آران دیده به جهان گشود. پس از دوران کودکی مراحل دبستان و راهنمایی را با وجود مشکلات خانوادگی به اتمام رسانید. دوره تحصیلی دبیرستان را در مدرسه کاشانچی آران و بیدگل گذرانید. او قبل از انقلاب همواره در جلسات مذهبی شرکت فعال داشت به گونه­ ای که شرکت در قرائت قرآن و مجالس عزاداری را به خود لازم می­دانست و در هنگامه انقلاب در راهپیمائیها و تظاهرات خیابانی شرکت می­کرد. پس از پیروزی انقلاب و تشکیل بسیج مستضعفین سید محمد، مسئولیت آموزش بسیج آران و بیدگل را عهده دار بود و دراین راستا فعالیت زیادی می­کرد و هنگام تحصیل در بیرستان نیز مسئولیت کمیته اردو و عملیات نظامی انجم اسلامی را عهده دار بود. برای اولین بار در تاریخ 60/9/20 به جبهه­ های غرب کشور اعزام گردید و سه ماه بعد به آران بازگشت. در فروردین سال 1361 مسئولیت پایگاه بسیج نصر آباد به وی سپرده شد و در این سمت محور هماهنگی میان جوانان این روستای محروم و نیروهای بسیج و سپاه بود. لیکن روح بی قرار سید محمد تاب دوری از میدان­های ایثار و رزم را نداشت و سرانجام در تاریخ 61/3/25 به جبهه­ های جنوب اعزام گردید و در عملیات رمضان به عنوان فرمانده گروهان خط شکن در تیپ نجف اشرف بود. در ساعت اولیه علمیات رمضان در منطقه عملیاتی شلمچه دعوت حق را لبیک گفت و به آرزوی دیرینه­اش که شهادت در راه معبود یکتا بود رسید.

روحش شاد، یادش گرامی و راهش مستدام باد.


تعداد بازدید: 4602

بسم الله الرحمن الرحیم

« مَن طَلَبَنی وَجَدَنی وَ مَن وَجَدِنی عَرَضَی وَ مَن عَرَضَیَ اَحَبنَّی وَ مَن اَحَبنَّی عَشَقَنی وَ

مَن عَشَقَنی عَشقتُهُ وَ مَن عَشَقتُهُ قَتَلتُهُ وَ مَن قَتَلتُهُ فَعَلیَّ دیَتُهُ وَ مَن عَلَیَّ دیَتُهُ فَانَادیَتُهُ »

هر کس مرا طلب کند می جوید و هر کس مرا بجوید می شناسد و هر کس مرا بشناسد دوستم می دارد و هر کس مرا دوست بدارد عاشقم می شود و هر کس عاشق من شود عاشقش می شوم و عاشق هر کس شوم او را می کشم و هر کس را بکشم خون بهایش بر من واجب است و هر کس خون بهایش بر من واجب است خودم خون بهایش هستم .

« وَ لاَ تَحسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیل اللّهِ أموَاتاً بَل أحیَاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقُون »

آل عمران – آیه 169

هرگز کسانی که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندارید ، بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند .

- ما چه بکشیم و چه کشته شویم پیروزیم . ( امام خمینی (ره) )

- قبل از هر چیز باید بگویم که فرد مسلمان طبق حکم شرعی و الهی باید وصایایی داشته باشد که مردم را از آگاهی های مختصر بهره مند سازد و امّا سخن خود را با درود بر رهبر انقلاب امام امّت خمینی بت شکن و سلام بر شهیدان اسلام و گمنام شروع می نمایم .

- سپاس خدا را که مرا در خطّی قرار داده و جز خدمتگذاران به اسلام و قرآن که صفات معنویش که آن نیز از او گرفته و بتوانم در مکتب صادق پرورش یابم و آن مکتب صادق پرورش یابم و آن مکتب را با خون خود به جهانیان و هم کیشان خویش ارسال دارم .

- خداوندا و معبودا ! تو را شکر می کنم که سعادت جبهه رفتن را و سپس لیاقت شهادت را به من عطا کردی و ای خدای بزرگ تمام مسلمین جهان را رهرو راه شهیدان و وحدت آن ها را برای تداوم انقلاب بیش تر و بهتر بگردان .

- آفریدگارا ! تو شاهدی و می دانی که عبادت و بندگیم نه به خاطر آتش جهنمت و نه برای زیبایی بهشتت بلکه شایسته پرستش و نیایش هستی و چون خودت گفتی هر که عاشق می شد عاشقش می شوم ، می باشد .

- ای خدای توانا ! اگر کشته شدنم بتواند خدمتی به اسلام و در پرورش روحی فکری جوانان تأثیرپذیر باشد مرا جز شهدا قرار بده «اللّهم جعلنا فی زمره الشهداء»

- الهی ! ملّتی آفریدی در دنیا بی نظیر و در جهان بی سابقه و رهبری به ما عطا کردی که در جهان اُسوه و نمونه است و در مقابل این همه نعمات تو را شکر

می کنم .

- ای خدای مقتدر ! از تو می خواهم که به برادران ما غیرت ، به خواهران ما حجاب ، به پدران ما هوشیاری و به ناآگاهان ما بیداری ، به مرضای ما شفا ، به معلولین ما صبر عجیل عنایت بفرمایی و ای یزدان پاک از عمر بی برکت ما بکاه و بر عمر با عظمت اماممان بیافزا .

- ای رهبر عزیز ، ای امام و ای قلب تپنده ! ای میلیارد جمعیت مسلمان و شیعة اسکان گزیده در هر دوران انسان بیدار و آگاهی ، و ای به عشق تو زنده ایم و به فرمانت می میریم و ای بت شکن قرن که چشم جهانیان به تو دوخته شده و هر آن در انتظارت هستیم که انقلاب بُعد جهانی گرفته و اوج می گیرد تا زمان حضرت مهدی (عج) و همیشه در دعاها این نیایش را بر زبانمان جاری خواهی نمود .

- خدایا ، خدایا ! تو را به جان مهدی (عج) تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار ، از عمر بکاه و بر عمر بیفزا .

- به خدا قسم من روزی را می بینیم که همین ایرانی که شما برای اسلام با آنان می جنگید با شما بجنگند تا شما را مسلمان کنند ( رسول اکرم (ص) )

- مردم غیور و شهیدپرور آران و بیدگل ! اوّلین سخنم به شما این است امام را دعا کنید و شعاری که در بالا ذکر شد از ذهنتان خارج گشود چون این شعار سفارش شده امام (عج) می باشد .

- ای برادران و خواهران مسلمان ! دست از یاری امام برندارید ، به ولایت فقیه معتقد باشید و فقیهان و فقها را یاری نمایید و سرورمان آیت الله منتظری را به فقاهیش معتقد شوید و او را پیروی نموده ، دست از یاری تنها امید امام امّت برندارید . برادران و خواهرن ! ارگان های انقلابی را تقویت کنید و همکاری صمیمی خود را نسبت به آن ها ابراز دارید بسیج را پاس بدارید و سپاه را نگهبان باشید در امور جهاد فعّال بوده و این ارگان های مقدّس را پشتیبان باشید ،

دادگاه های انقلاب اسلامی را مطرود نشمارید و قضایای آن را گوش به فرمان باشید . در جمع تقاضای من از شما ملّت عزیزم فقط همکاری لازم با ارگان های انقلابی می باشد .

- یک جمله هم به مسئولین ارگان ها ! شما هم طبق ضوابط اسلامی کارها و مواردی را که در سازمان ها و نام هایتان ضبط شده به اجرا درآورید و از مردم غیور و انقلابی کمک و مدد بخواهید تا در پیشبرد کارها سریع تر و جامع تر عمل بشوند و دست برادری و دوستی با یکدیگر به هم داده و وحدت بین ارگان ها بیش تر و اتّحاد در جامعه بوجود آید .

- امّا شهادت ؛ شهادت دعوتی است در همه عصرها و برای همه نسل ها که اگر می توانی بمیران ( جهاد ) و اگر نمی توانی بمیر ( شهادت ) شهید قلب تاریخ است و هم شمع تاریخ است . شهید قلب تاریخ است بدین معنی که قلب خون را از یک جریان می گیرد و سپس به تمام اندام تزریق می کند و شهید شمع تاریخ است بدین معنی که شمع می سوزد و فانی می شود ولیکن اثرش بر جای می ماند ، شهید هم مانند این دو عمل می کند . شهید شافع و ناظر ( نظاره گر ) بر اَعمال ما می باشد .

شهید شافع و شفاکننده در روز جزا است . به قول آیت الله شهید مرتضی مطهّری : « شهدا شمع محفل بشریّتند » .

- پدر و مادرم ! خوشحال باشید که امتحانی که در نزد خداوند داشتید قبول شدید و سرافرازید که از این زمان به بعد شما را پدر و مادر شهید خطاب می کنند .

می دانید که در زندگی جوانان همیشه کارهای خصوصی و شخصی که داشته باشند بیش تر نزد مادر می روند و به او رجوع می کنند . مادرم ! می توانم بگویم در زندگی امیدم به توست ولیکن زمانی که نام من در لیست اعزام به جبهه ثبت شده سپس به جبهه اعزام شدم این امید قطع گردید و تنها تکیه گاهم فقط الله بود و کسی را جز خدا نداشتم و آن معشوق پاک را دریافتم و تنها هدفم پس از پیروزی اسلام بر کفر جهانی شهادت در راهش می باشد .

پدر و مادرم ! از شما معذرت می خواهم که آن زحمات و کارهایی که در زندگی برایم انجام دادید را نمی توانم و نمی توانستم جبران کنم . حال دیگر گذشته

است ، از شما تقاضا دارم که مرا حلال کنید چون به خاطر شما و با زحمات شما توانستم در راه انقلاب گامی مثبت در راه رضای خدا بردارم و إن شاء الله اجرش را از خداوند متعّال خواهید گرفت و مرا نیز می بخشید .

- برادرانم ! امیدوارم دنبال رو راهم و مکتبم باشید و در کارهای اجرایی باهم فکرانت شور نمایی تا آن عملت نیکو انجام شود و بتوانی عبّاس گونه عمل نمایی و پاسبان خون تمام شهدا باشید .

- خواهرانم ! حجاب شما از خون من کوبنده تر و حجاب تو سنگر آغشته به خون من است . خواهرانم ! امیدوارم که بتوانید زینب گونه کار کنید و در مبارزاتتان زینب وار به پیش بروید و به خصم ظالم یورش برید و آن ها را با عمل صالح گونه تان درس و پند و اندرز بدهید . فراموش نکنید حجابتان ضربه محکمی بر بی عفّتان است .

- برادر رزمنده و خواهر مبارزم ! تقاضامندم رنج هایی که از دست من در طول زندگی کشیده اید ببخشید و حلالم کنید .

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار .

روحش شاد و راهش پررهرو باد !


 آثار سیدمحمد یاجدی آرانی

 آثار سیدمحمد یاجدی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع